Sypialnia jest wyjątkową przestrzenią w naszych domach. To tutaj wracamy po ciężkim dniu pracy, po codziennej dawce trosk i spraw, idziemy odpoczywać i się zrelaksować. Jakbym miała zagrać w jakąś grę skojarzeń to użyłabym tu słów: nastrojowo, ciepło, przytulnie, bezpiecznie, intymnie. Pytanie tylko, czy te przemiłe odczucia możemy mieć w naszej sypialni w dobie nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz? Moja odpowiedź brzmi: TAK! Oczywiście, są przeróżne możliwości aranżacyjne. Tyle ile jest stylów wnętrzarskich, tyle możliwości! Przeważnie jest tak, kiedy urządzamy swoje cztery kąty, wybieramy to co najbardziej lubimy i w czym się dobrze czujemy. I tak naprawdę, bardzo istotną rolę odgrywa właśnie oświetlenie sypialni. Niezależnie od tego, czy stawiamy na klasyczne, ciepłe wnętrza czy wybieramy styl bardziej nowoczesny, a może nawet surowy, to natężeniem światła możemy spowodować, że każde wnętrze, nawet te z dekoracjami betonowymi czy cegłami, które należą raczej do surowych wystrojów, będzie sprzyjało, pozytywnej atmosferze, odpowiedniej dla relaksu i wyciszenia.

 

Zatem jaką barwę światła wybrać?

Barwy światła dzielimy na zimne, ciepłe i naturalne. Poniższa grafika pokazuje wartości w tzw. Kelvinach, które określają poszczególne barwy. 

  

Oczywiście barwa ciepła światła w sypialni będzie najlepszym wyborem, jeżeli chcemy, aby było przytulnie i nastrojowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć różne natężenia i barwy w pomieszczeniu, szczególnie odnosi się to do wnętrz loftowych. Zatem bawmy się barwami światła! 


Jaki rodzaj lampy wybrać?

Decyzję o wyborze rodzaju oświetlenia podejmujemy znacznie wcześniej niż nam się wydaje. Już na etapie instalacji elektrycznej, powinniśmy wiedzieć jak chcemy mieć oświetloną sypialnię, w przeciwnym razie czekają nas przeróbki (dotyczy to w zasadzie wszystkich pomieszczeń). Jednak kiedy już taką wiedzę mamy, to warto wziąć pod uwagę kilka możliwości, ponieważ sypialnia niekiedy służy również do innych czynności, np. czytanie, prasowanie, a może mamy w sypialni nieduże biurko z miejscem do pracy lub konsolę gdzie robimy makijaż. Poniżej kolejne zestawienie graficzne, dotyczące doboru natężenia światła do wielkości pomieszczenia. 

 

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, to zastosowanie kilku wariantów oświetlenia. Warto postawić na designerską lampę wiszącą lub jeżeli masz większe pomieszczenie na modny, stylowy żyrandol jako główne oświetlenie na suficie

Modnym równie i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, szczególnie przy niskich sufitach jest montaż opraw natynkowych, plafonów typu downlight. To nowoczesne lampy, które nie wymagają podwieszania sufitów. 

Nie może również zabraknąć lampek nocnych. Oświetlenie w sypialni nad łóżkiem lub obok można zaaranżować na kilka sposobów. i właśnie w tym oświetleniu warto zastosować barwę ciepłą. Jeżeli metraż pozwala na to, aby przy łóżku znajdowały się szafki nocne, to pięknie będą prezentować się klasyczne lampy stołowe z abażurami lub bardziej nowoczesne. Takie rozwiązanie, zawsze nadaje ciepłego i przyjemnego charakteru. Innym wariantem, najbardziej nowoczesne jest zastosowanie pojedynczych lamp wiszących nad łóżkiem, dzięki temu zyskasz miejsce na szafce nocnej na ramki ze zdjęciami lub kwiaty.

                

A może ponadczasowe kinkiety? Czemu nie? Dzięki nowoczesnym kinkietom, montowanym blisko łóżka, można np. czytać ulubioną książkę, lub kierując światło ku górze stworzymy nastrojową atmosferę. W najnowszych opcjach występują takie lampy ścienne, które łączą ze sobą designerski wygląd z funkcjonalnością, ponieważ posiadają dodatkowe oświetlenie do czytania lub inne, które mają wyłącznik, dzięki czemu nie trzeba wychodzić spod ciepłej kołderki, aby wyłączyć światło. 

 

Mam nadzieję, że ten artykuł nieco rozjaśnił kwestię doboru oświetlenia do sypialni. Jak już wiesz, natężenie światła ma ogromne znaczenie, aby stworzyć odpowiednie warunki do czynności, które tam wykonujemy. Zawsze należy wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, wystrój i przeznaczenie.