JAK OŚWIETLIĆ OGRÓD GDY NIE MAM INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ?

W zasadzie, oświetlenie ogrodu wiąże się z wieloma aspektami, które należy przemyśleć, zaprojektować, a następnie wykonać. Bardzo często do odpowiedniego oświetlenia wymagana jest instalacja elektryczna, zaprojektowana i wykonana przez osobę z uprawnieniami. Wymaga to często podkopania podłoża, zagospodarowania terenu i zwykle najkorzystniej jest to zrobić już na etapie budowy domu,  lub znacznie wcześniej przed wykonaniem trawnika czy sadzeniem roślinności. Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje zalety. Jeśli jesteśmy na tak wczesnym etapie,  to mamy pole do popisu. Natomiast jak mamy już gotowy trawnik, ogród, gotowy taras lub altanę ogrodową warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych technologii, które jak wspomniałam wyżej są bezinwazyjne a dodatkowo nie generują kosztów.

Mowa tutaj oczywiście o lampach solarnych nowej generacji. Dlaczego nowej? Ponieważ oprócz tego, że lampa solarna zasilana jest baterią słoneczną, to dodatkową opcją jest bateria, która nadaje się do ponownego ładowania, tak jak w telefonach komórkowych!

Najlepsze lampy do ogrodu występują w kilku wariantach, np. solarna z baterią do ponownego ładowania lub na przewód. Takie rozwiązanie z kablem, sprawdza się w altanach, balkonach lub na tarasach gdzie mamy gniazdko. I nie musisz się obawiać o to, że przewód będzie narażony na zachlapanie czy opady deszczu, ponieważ lampy ogrodowe przewodowe są wyposażone w przewody o podwójnej izolacji z odpowiednią klasą ochrony IP44, IP54 lub IP65. Przykładem takiej lampy jest stojąca lampa z kolekcji Chloe https://luxardi.pl/pl/searchquery/chloe/1/phot/5?url=chloe 

 

JAKIE ZALETY MAJĄ LAMPY OGRODOWE SOLARNE?

Właściwie dobrane oświetlenie do ogrodu będzie stanowiło doskonałą dekorację wśród roślinności ale także ozdobi taras. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nowoczesne technologie w postaci lamp solarnych z baterią ładowalną lub w technologiach ledowych są drogie, to pomyśl o swoich rachunkach za prąd J Jak wspomniałam wcześniej, oprócz tego, żeby w pełni oświetlić ogród i taras powinniśmy mieć przygotowaną instalację, która pozwoli na zastosowanie różnorodnych oczek, reflektorów aby oświetlić wieczorem ogród. Jednak przecież takie światło nie ma generować silnego natężenia światła a jedynie nadać blasku delikatnym strumieniem światła.

Produkt ze zdjęcia: https://luxardi.pl/lampy-ogrodowe/podswietlana-kostka-cuby-45 podświetlana kostka – funkcja stolika lub siedziska.

 

Pełna instalacja elektryczna w ogrodzie, będzie generowała wyższe rachunki za prąd, ostatecznie często kończy się to tak, że po co właściwie to włączać no i na korzystanie z nich wybieramy tylko wyjątkowe okazje. I jest to kolejny argument do tego aby rozważyć zakup lamp ogrodowych solarnych.  

Pamiętajcie, że wybierając oświetlenie ogrodowe solarne, warto postawić na produkty wysokiej jakości, bowiem zapewniają one komfort użytkowania i pełną funkcjonalność:

 • Są doskonałą dekoracją tarasu i ogrodu
 • Nie generują kosztów związanych z prądem
 • Mniej zużytej energii elektrycznej
 • Bezpieczeństwo – klasa ochrony IP44, IP54, IP65
 • Wykonanie z polietylenu w pełni nadający się do recyklingu
 • Wykonanie z naturalnych włókien
 • Odporność na warunki pogodowe, promieniowanie UV
 • Wyposażone w żarówki solarne i baterię do ładowania
 • Wyposażone w przewody o podwójnej izolacji
 • Kupujesz i używasz – nie potrzebuje instalacji elektrycznej
 • Przenosisz gdzie chcesz

JAKIE RODZAJE LAMP SOLARNYCH WYSTĘPUJĄ?

Wiem, że lampy solarne do ogrodu kojarzą się  z czymś co wbija się w podłoże albo z kulą na baterię słoneczną i girlandę. W zasadzie to jest wszystko co mają nam do zaoferowania markety.

Ale na szczęście w słonecznej Hiszpanii w warunkach zrównoważonego rozwoju, o praktycznie zerowym odpadzie, tworzone są wysokiej jakości lampy zewnętrzne przeznaczone do ogrodu i na taras. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nie spotkamy tych produktów w marketach. Są to produkty dla osób które cenią sobie długą żywotność i jakość a także niepowtarzalny design. Co ciekawe hiszpańskie lampy ogrodowe są tworzone trochę w taki sposób aby zbliżyć je do lamp „domowych” dzięki temu nasze tarasy będą wyglądać oryginalnie i zdumiewająco. I oczywiście przypominam, że lampy są w pełni odporne na warunki atmosferyczne, dlatego mogą ozdabiać nasz taras przez cały rok.

A na co się zdecydować?

Wybór jest spory. Wszystkie powyższe informacje o klasie bezpieczeństwa, opcji solarnej, na baterię i na przewód dotyczą praktycznie wszystkich produktów marki hiszpańskiej. Dodatkowo wyposażone są w źródła światła i pilot, który daje nam większy komfort użytkowania. Do wyboru mamy następujące rodzaje:

 • Lampy ogrodowe stojące i podłogowe
 • Kule solarne do ogrodu
 • Pływające kule ogrodowe
 • Wiszące lampy zewnętrzne z naturalnych włókien bambusowych
 • Stojące lampy z naturalnych włókien z drewnianymi nogami
 • Stoliki podświetlane
 • Fotele podświetlane
 • Girlandy
 • Przenośne lampy wiszące i stojące

Na uwagę zasługują też kule pływające do ogrodu, można je zastosować właściwie wszędzie, jako przenośna lampa ogrodowa, ale ich największą zaletą jest możliwość oświetlania np. basenu przydomowego lub oczka wodnego.

Przykład innych przenośnych lamp ogrodowych https://luxardi.pl/lampy-ogrodowe/lampa-wiszaca-tarasowa-calobra  idealnych na taras lub do altany, a nawet na drzewo. Wielką ich zaletą jest to, że możemy zabrać je gdzie tylko chcemy!

Nowoczesną formą oświetlenia są również podświetlane meble ogrodowe np. fotel ogrodowy lub stolik podświetlany.

 

Dzięki szerokiej ofercie i różnorodnej można dobrać odpowiednie oświetlenie do swojego ogrodu, pod kątem designu i potrzeb. Jak również można stworzyć cały zestaw wraz z wypoczynkiemJ To wszystko nie wymaga od nas wielkiego nakładu pracy w postaci instalacji czy przeciągania dodatkowych przewodów na taras lub do altany. Te funkcjonalne lampy tarasowe nadają się doskonale na tarasy, balkony, do ogrodu, jako główne oświetlenie, ale mogą być również dodatkiem do istniejącego już oświetlenia.